SVA - co to jest? 0
SVA - co to jest?

Kolejnym szczeblem w drabinie nauki języka szwedzkiego dla imigrantów są kursy SVA. Czym się charakteryzują? Jaki poziom językowy się po nich uzyskuje? 

 

 

CO TO JEST SVA

Jest to kolejny krok w edukacji w zakresie języka szwedzkiego dla imigrantów w Szwecji. Kurs można odbywać na czterech poziomach: Bas, SVA1, SVA2, SVA3. Poziom językowy kursów według CEFR to B1 do C1. Kurs SVA BAS w praktyce prowadzony jest na takim samym poziomie co kurs SFI D. Jeśli więc osoba ukończyła całą ścieżkę SFI, może od razu przejść do poziomu SVA1.  

 

SVA Grund odpowiada poziomem językowi nauczanemu w szkołach podstawowych w Szwecji. Z kolei kursy SVA 1, 2 i 3 odpowiadają poziomowi zajęć „Svenska 1, 2, 3”, które odbywają się podczas kursów licealnych w szwedzkich szkołach

 

 

CO DAJE KURS SVA

Głównymi celami kursów jest nabycie poniższych umiejętności językowych:

• Poprawne komunikowanie się zarówno werbalnie, jak i na piśmie

• Czytanie i analizowanie beletrystyki i literatury faktu 

• Umiejętność dostosowywania stylu języka do różnych sytuacji i odbiorców

• Szlifowanie wiedzy z zakresu gramatyki i stosowanie jej zasad w praktyce

• Umiejętność wyszukiwania informacji i ich oceny

 

 

JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIAĆ, ŻEBY ZAPISAĆ SIĘ NA KURS?

Możesz wziąć udział w kursie SVA rozpoczynając od poziomu Grund, jeśli:

• 1. czerwca danego roku ukończysz 20 lat

• Ukończyłeś_aś kurs SFI

• Przebywasz w Szwecji legalnie na stałe, posiadać zezwolenie na pobyt (co wiąże się z rejestracją w Urzędzie Skarbowym Skatteverket oraz z posiadaniem numeru osobistego, tj. personnummer).

Zapisu dokonuje się poprzez stronę internetową Komvux – Kommunal Vuxenutbildning. 

 

 

JAKIE KSIĄŻKI SĄ DOSTĘPNE W POLSCE NA POZIOMIE KURSÓW SVA?

Przede wszystkim warto sięgnąć po pozycje z serii Språkporten. Pierwsza część, czyli Språkporten Bas odpowiada poziomowi SVA Bas (oraz SFI D). Z kolei kolejna, czyli Språkporten 1, 2, 3 będzie odpowiednia dla pozostałych stopniu kursów SVA. 

 

Sprakporten

 

Oba te podręczniki do szwedzkiego świetnie się sprawdzą jako książki do nauki podczas kursu językowego, ale dla zorganizowanych uczniów staną się też świetną pomocą przy nauce samodzielnej, np. podczas przygotowań do egzaminów językowych z języka szwedzkiego. 

 

 

CO PO SVA?

Osoba, która ukończy kurs SVA osiąga poziom językowy C1 według CEFR. Umiejętności te pozwalają pracować na wyższych stanowiskach oraz w zawodach zaufania publicznego. 

Nie należy natomiast sądzić, że proces nauki języka obcego został zakończony. Aby wciąż rozwijać się językowo warto świadomie poświęcać czas na aktywności związane z kontaktem z językiem szwedzkim, takie jak słuchanie radia, oglądanie programów i filmów, rozmawianie w języku szwedzkim w pracy, w domu, ze znajomymi. 

Olbrzymią korzyść daje też czytanie w języku szwedzkim. Na poziomie C1 można śmiało sięgać po większość pozycji obcojęzycznych. O licznych korzyściach z czytania w języku obcym przeczytasz w naszym wpisie blogowym Po co czytać po szwedzku.

 

 jak efektywnie czytać w języku obcym

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak czytać bardziej efektywnie w języku obcym, tak by zmaksymalizować korzyści wypływające z tej aktywności, koniecznie przeczytaj ebooka: „Jak efektywnie czytać w języku obcym”. W cenie jednego sojowego latte otrzymasz usystematyzowaną wiedzę na temat konkretnych metod czytania, a to pomoże Ci poznawać język szybciej i przyjemniej. 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl