Småtrollen och den stora översvämningen, czyli Małe trolle i duża powódź po szwedzku - Recenzja 0
Småtrollen och den stora översvämningen, czyli Małe trolle i duża powódź po szwedzku - Recenzja

 

"Małe trolle…" to muminkowa historia stworzenia. Opowiadają o pochodzeniu Muminków, o pierwszych miejscach zamieszkania, ich tradycjach, tłumaczą genezę osiedlania się w przypominających wieżę budynkach (wcześniej trolle mieszkały za piecami kaflowymi) oraz niepohamowaną żądzę przygód Tatusia Muminka (wcześniej często przeprowadzał się zza jednego pieca za drugi). 

Zarysowuje się też styl serii: katastrofa i ratunek. Charakterystyczne są też rysunki tuszem (obecne jedynie w dwóch pierwszych częściach), które dają możliwość przedstawienia mroku, strachu i niepokoju, towarzyszących autorce w tamtym okresie, a związanych z czasami wojny. 

W książce występują również subtelne zapożyczenia z literatury, np. Motyw poszukiwania ojca z Dzieci Kapitana Granta J. Verne czy panna Tulippa mieszkająca w tulipanie z baśni H. Ch. Andersena.

Debiut przeszedł praktycznie niezauważony, otrzymała tylko jedną recenzję. Krytykowano zbyt szybkie tempo akcji i brak konsekwencji w budowaniu postaci. Całościowo jednak, książkę oceniano pozytywnie.

A jak Wy ją oceniacie po tylu latach? :) 

 

 Poziom B2

 Pięknie wydana, w twarde oprawie, z lnianem grzbietem

 Dostępna na: www.ksiazkiposzwedzku.pl

 

Przeczytaj "Småtrollen och den stora översvämningen" w oryginale, po szwedzku:

 "Småtrollen och den stora översvämningen" - Tove Jansson

 


(fragmenty z książki “Tove Jansson, Mama Muminków”B. Westin)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl