Czy warto pisać egzamin SWEDEX? 0
Czy warto pisać egzamin SWEDEX?

Dla wielu uczących się języka szwedzkiego egzamin może być podsumowaniem pewnego etapu nauki języka obcego, przepustką do uzyskania pracy w Szwecji lub awansu w szwedzkiej firmie w Polsce. Czy warto poświęcić czas, siły i środki, by przygotować się do tego egzaminu i go zdać? Jakie  możliwości otwierają się po uzyskaniu certyfikatu? I w końcu, ile trzeba zainwestować w cały ten proces?

 

 

KOMU MOŻE PRZYDAĆ SIĘ CERTYFIKAT SWEDEX

 

Najczęściej egzamin ten piszą osoby, które chcę podjąć pracę w Szwecji. Taki dokument poświadcza ich znajomość języka szwedzkiego na danym poziomie i uwiarygadnia ich rzeczywiste umiejętności językowe. Egzamin ten przyda się też już pracującym w Szwecji, ale ubiegającym się o awans, promocję lub o nową pracę. Dodatkowo, dla osób, które pracują w Polsce, ale w szwedzkiej firmie lub ze Szwedami dużym atutem będzie dobra znajomość szwedzkiego i posiadanie odpowiedniego certyfikatu. Szwedzi cenią komunikację w ich ojczystym języku. Często do Swedexa podchodzą też pasjonaci języków obcych i osoby, które piszą egzamin ze szwedzkiego po prostu dla własnej satysfakcji i chęci potwierdzenia swoich umiejętności językowych. Pamiętaj, że uzyskanie certyfikatu Swedex nie uprawnia Cię do rozpoczęcia nauki na szwedzkich Uniwersytetach, taką funkcję pełni egzamin TISUS organizowany przez Institutionen för svenska och flerspråkighet na Uniwersytecie Sztokholmskim lub w ambasadzie Szwecji w Warszawie.

 

 

GDZIE ZDAJE SIĘ SWEDEX?

 

Swedex obecnie organizowany jest w Niemczech, Polsce, Austrii, Estonii, Islandii,  Bułgarii, Królestwie Niderlandów, Szwajcarii, Grecji, Wielkiej Brytanii,  Francji, Hiszpanii, Czechach, Rosji, Tajlandii i Argentynie. 

W Polsce możesz podejść do egzaminu na przykład w Warszawie lub w Krakowie.

Egzamin został przygotowany w ramach projektu Sokrates Lingua 2 we współpracy ze specjalistami w zakresie testowania znajomości języka angielskiego i niemieckiego jako języka obcego. Ze strony szwedzkiej uczestniczyli w nim przedstawiciele Uniwersytetu Ludowego (Folkuniversitetet) i Instytutu Szwedzkiego (Svenska  Institutet).

Podobnie jak inne egzaminy europejskie, Swedex opiera się na skali poziomów opracowanych przez Radę  Europy (Common European Framework of Reference) i jest uznawany w całej Europie.

W 2021 podejście do egzaminu kosztowało 1050 zł. 

Aby zapisać się na egzamin należy:

  • wypełnić, podpisać i przesłać formularz zgłoszeniowy 
  • przesłać mailem skan ważnego paszportu lub dowodu osobistego 
  • dokonać wpłaty za egzamin i dostarczyć potwierdzenie przelewu bankowego

Na wyniki czeka się od 6 do 7 tygodni od daty egzaminu licząc.

 

Swedex

 

JAK WYGLĄDA EGZAMIN

 

Egzamin możesz zdawać na dwóch poziomach: A2/B1 oraz B2/C1. Wynik testu decyduje o poziomie jaki uzyskasz na dyplomie. Egzamin Swedex składa się następujących części:

 

Czytanie ze zrozumieniem

Składa się z czterech części ćwiczeń na rozumienie czytanego tekstu.

 

Rozumienie ze słuchu

W zależności od zadania, nagrania są puszczane raz lub dwa razy. 

 

Pisanie tekstu

Na poziomie A2/B1 są to odpowiedzi na zadane pytania i krótkie formy wypowiedzi pisemnej. Na wyższych poziomach jest to najczęściej wypowiedź w formie rozprawki o stałej formie: wstęp, rozwinięcie, zakończenie.

 

Konwersacja (egzamin ustny)

Egzamin ustny jest przeprowadzany indywidualnie i parami według określonego grafiku. Na poziomie A2/B1 zadawane są pytania oraz prowadzony jest krótki dialog. Na wyższych poziomach otrzymujesz 15 minut czasu na przygotowaniu wypowiedzi w formie monologu. Następnie przez 3 minuty wypowiadasz się na dany temat. Ważne by nie robić zbyt długich pauz i mówić płynnie. Później prowadzisz dialog ze współzdającym. Egzaminatorzy oceniają czy potrafisz się komunikować w codziennych sytuacjach, czy prowadzenie rozmowy nie sprawia Ci trudności oraz jak rozbudowane jest Twoje słownictwo (np. czy używasz słów łącznikowych). 

 

 

CZY SAM DAM RADĘ SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Jeśli jesteś zdyscyplinowany i zmotywowany do nauki, z pewnością większą część pracy związaną z przygotowaniem do egzaminu możesz wykonać sam. Nie da się jednak przecenić roli dobrego lektora. Z nim możesz ćwiczyć monologi i dialogi, podczas których będzie on wychwytywał i poprawiał Twoje błędy. Wykwalifikowany nauczyciel wskaże Ci też jak pisać teksty, by  przypadły do gustu egzaminatorom. Poza tym, regularne, indywidualne lekcje wyznaczają rytm nauce do egzaminu, dzięki czemu zauważysz realne postępy i będziesz mieć lepszą kontrolę nad swoimi przygotowaniami. 

 

Swedex

 

JAK SIĘ UCZYĆ, ŻEBY ZDAĆ EGZAMIN?

 

Lektor

Żeby zdać egzamin warto zainwestować w naukę z doświadczonym lektorem/lektorką języka szwedzkiego, który/a zna specyfikę tego egzaminu. Taka osoba będzie Cię motywować do nauki, sprawdzać Twoje prace oraz ćwiczyć z Tobą dialogi. Dobrze, gdy lektor zna strukturę egzaminu i potrafi nakierować Cię na typy zadań, które pojawiają się na egzaminie. Takie lekcje mogą być droższe od kursu prowadzone w grupach, natomiast efekty są nieporównywalnie lepsze, a robione postępy - znacznie szybsze.

 

Podręczniki, które przygotowują do egzaminu Swedex A2/B1 oraz B2/C1

Aby dobrze przygotować się do egzaminu, warto przerobić najpierw podstawowe podręczniki do nauki języka szwedzkiego. Pomogą one Tobie nabyć umiejętności sprawdzanych na egzaminie. Dostęp do testów egzaminacyjnych z poprzednich lat jest bardzo ograniczony, dlatego warto przerobić określone typy zadań z podręczników, by w ten sposób przygotować się do zadań, które pojawiają się na egzaminie. Ważne, by pomogły one Tobie ćwiczyć te typy zadań, które otrzymasz później na egzaminie.

Bazą w przygotowaniach będą trzy filary: podręczniki z serii Rivstart, Språkporten Bas i Språkporten (w zależności od poziomu) oraz Form i fokus. Rivstart to podstawa w przygotowaniu, ponieważ zawiera najbardziej różnorodne ćwiczenia z gramatyki szwedzkiej, które pomagają ulepszyć wszystkie dziedziny języka sprawdzane na egzaminie: czytanie, pisanie, mówienie, słuchanie, znajomość gramatyki. Språkporten rozszerza zagadnienia z Rivstart’u i skupia się rozumieniu tekstów. W zależności od poziomu egzaminu można wybrać część podstawową Språkporten Bas lub wydanie dla zaawansowanych Språkporten. Warto pracować też z zeszytami ćwiczeń z serii Form i fokus. Pomagają one przećwiczyć zagadnienia gramatyczne na różnych poziomach. Mimo iż obecnie nie są już testowane umiejętności stricte gramatyczne, to warto dobrze poznać zasady gramatyki szwedzkiej, żeby pisać dobre teksty i wypowiadać się poprawnie podczas części ustnej.

 

Dowiedz się więcej:

Rivstart B1/B2 Textbok

Språkporten Bas

Form i fokus del B

 

 

Czytanie

Skuteczność czytania w akwizycji języka obcego jest udowodniona naukowo. Możemy wyróżnić twa typy czytania: intensywne i ekstensywne. Oba znacząco przyczyniają się do robienia szybszych postępów w przyswajaniu języka obcego.

Czytanie intensywne to typ ćwiczenia językowego (a więc sposób nauki) polegający na przeczytaniu tekstu oraz jego szczegółowej analizie strukturalnej, gramatycznej i językowej. W ćwiczeniu go pomogą Ci podręczniki takie jak Språkporten czy Glömda sagor.

Z kolei czytanie ekstensywne to naturalnym sposób przyswajania języka obcego poprzez częste czytanie dłuższych tekstów. Można je też zdefiniować jako czytanie dla przyjemności w języku obcym. Celem jest możliwość czytania większości obcojęzycznych tekstów ze zrozumieniem na poziomie 95-98%.

Oczywiście, nagłe rozpoczęcie czytania czy to intensywnego czy ekstensywnego na tydzień przed egzaminem nie zda się na wiele. Warto praktykować te metody regularnie, najlepiej od samego początku nauki języka obcego. Więcej o obu tych metodach przeczytasz w ebooku Jak efektywnie czytać w języku obcym, który nabędziesz w sklepie www.ksiazkiposzwedzku.pl.

 

Metoda imersji

Imersja polega na całkowitym otoczeniu się treściami w obcym języku, dzięki czemu proces przyswajania go następuje szybciej. Warto słuchać muzyki w danym języku, oglądać filmy z napisami i słuchać podcasty. Najlepiej wyszukiwać materiały na własnym poziomie językowym, ponieważ wtedy istnieje balans pomiędzy tym, co rozumiemy, a tymi treściami, które trzeba zrozumieć z kontekstu.

 

 

CZY WARTO PISAĆ EGZAMIN SWEDEX?

 

Oczywiście! Jeśli chcesz potwierdzić znajomość języka szwedzkiego dla własnej satysfakcji, pracujesz w Szwecji i starasz się o awans lub współpracujesz ze Szwedami na co dzień, z pewnością warto uzyskać certyfikat językowy ze szwedzkiego. Włożony wysiłek, czas i środki zwrócą się z nawiązką korzyściami wynikającymi z nabytej wiedzy i zdanego egzaminu.

 

 

Zapisz się na indywidualną konsultację ze mną i rozwiej swoje wątpliwości!

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl