Dzień Świętej Łucji 0
Dzień Świętej Łucji

 

 

KORZENIE PRZEDCHRZEŚCIJAŃSKIE

Przed zmianą kalendarza z juliańskiego na gregoriański 13 grudnia był najkrótszym dniem w roku. Szwedzi wierzyli, że dzieją się wtedy nadprzyrodzone rzeczy, a zjawy i potwory wychodzą z ukrycia. Stworzono święto światła, żeby odpędzić te złe moce. Dodatkowo, dzień 13 grudnia wyznaczał początek adwentu. W tę noc, po raz ostatni przed świętami Bożego Narodzenia, zasiadano do suto zastawionego stołu. 

 

 

HISTORIA ŚWIĘTEJ ŁUCJI

Kult św. Łucji wywodzi się z jej rodzinnych Włoch, a dokładniej z Syrakuz, którego to miasta została później patronką. Św. Łucją była męczennicą. Wokół jej osoby krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że Łucja przynosiła jedzenie więzionym chrześcijanom. Wieniec ze świecami na głowie umożliwiał jej oświetlanie sobie drogi nocą. Dzięki niemu w dłoniach niosła jak największą ilość jedzenia, a nie świece, jako latarnie. Kiedy odkryto jej tajemnicą, cesarz Dioklecjan kazał jej wyprzeć się chrześcijaństwa. Odmówiła. Za karę została skazana na pracę w domu publicznym.

Legenda głosi, że kiedy to usłyszała, tak mocno przywarła do ziemi, że nikt nie był w stanie jej poruszyć, nawet najcięższe tortury, takie jak polewanie gorącym olejem, wyłupienie oczu czy przebicie mieczem. Żywota oddała dopiero po przyjęciu ostatnich święceń. 

 

 

DZIEŃ ŚWIĘTEJ ŁUCJI W SZWECJI

Dzisiaj Dzień Świętej Łucji jest mocno ugruntowany w tradycji Szwecji. Obchodzi się go w domach, szkołach lub nawet centrach handlowych. W niektórych gminach organizuje się nawet wybory Łucji! Reprezentantki gmin biorą później udział w ogólnoszwedzkich wyborach.

Tradycyjnie wybiera się dziewczynkę, która będzie świętą Łucją. Ubiera ona białą szatę, która symbolizuje chrześcijańską czystość, przepasuje się czerwoną wstęgą, symbolem męczeństwa, a na głowę zakłada wianek ze świec. Dawniej były to prawdziwe świece, dziś często są to po prostu lampki w kształcie świec. Za Łucją ustawia się orszak (luciatåg) ubranych na biało dzieci. Idą w procesji i śpiewają piosenkę „Santa Lucia”.

W podobny sposób dzień św. Łucji obchodzony jest także w innych krajach skandynawskich, np. w Danii czy w Norwegii. Cały obrządek można określić jednym czasownikiem: att lussa. 

 

 Dzień Świętej Łucji

 

CEL ŚWIĘTOWANIA

Dzień Św. Łucji nie tylko upamiętnia patronkę. Świece w wianku Łucji mają rozpraszać zimowe ciemności, nieść świetlistą nadzieję na przyszły rok i zapowiadać nadejście coraz dłuższych dni. 13 grudnia traktuje się również jako początek przedświątecznych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, czyli de facto początek Adwentu. 

 

 

TRADYCYJNE POTRAWY I NAPOJE

Tak jak z innymi świętami, również z Dniem Świętej Łucji łączą się tradycyjne wypieki i napoje. Do najbardziej charakterystycznych można zaliczyć lussekatter, czyli ciastka z rodzynkami i szafranem. W tym dniu pije się glögg, czyli czerwone grzane wino. 

 

Dzień Świętej Łucji 

 

CIEKAWOSTKA

Imię Łucją pochodzi od łacińskiego słowa „lux”, które oznacza „światło”. Dlatego też Św. Łucja została patronką światła. Opiekuje się niewidomymi, chorującymi na oczy, ale także… pisarzami.

 

 

KONTEKST KULTUROWY

Jeśli uczysz się języka szwedzkiego, to z pewnością interesuje Cię też kultura szwedzka, w tym zwyczaje i tradycje. Koniecznie dowiedz się więcej o Dniu Świętej Łucji i innych szwedzkich świętach i tradycjach. Wzbogaci to Twoją wiedzę o tym  narodzie, dzięki czemu lepiej zrozumiesz kontekst kulturowy.

 

Zapoznaj się poniższymi pozycjami:

"Vår kokbok" - Sara Begner 

Svenska traditioner - Jan-Öjvind Swahn

 

Sprawdź też nasze podręczniki:

 

Dowiedz się też więcej o czytaniu w językach obcych:

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl