Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji 0
Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji

 

 

W VIII wieku kościół rzymsko-katolicki wprowadził święto ku czci wszystkich świętych i męczenników. Przypadało ono na dzień 1 listopada. Tego dnia oddawano cześć świętym, który nie mieli osobnego święta w kalendarzu, ale wspominano też zmarłych, którzy ostatnio odeszli. 

 

 

DWA DNI, JEDNO ŚWIĘTO

W Szwecji istnieją określenia na dwa dni związane z celebracją Wszystkich Świętych: „Allhelgonadagen" oraz „Alla helgons dag”. Pierwsze odnosi się do 1 listopada, a drugie do pierwszej soboty wypadającej po 31 października. 

 

Te dni służą uczczeniu pamięci wszystkich, którzy zostali nazwani Świętymi, tak by nie trzeba było wyodrębniać poszczególnych dni dla każdej postaci. W XVI wieku, po reformach kościoła i ustanowieniu wpływów szwedzkiego kościoła luterańskiego, duchowni z niechęcią patrzyli na kult świętych i przeciwstawiali się mu. Mimo oporu kościoła, święto przyjęło się wśród ludzi i z czasem  oznaczono je jako „Święto” w kalendarzu. W 1772 roku król Gustaw III przeniósł je na pierwszą niedzielę listopada. 

 

W roku 1953 miało miejsce spotkanie przedstawicieli Kościoła Szwedzkiego oraz Rządu Szwedzkiego, podczas którego stwierdzono, że między Midsommar (przeczytaj więcej TUTAJ) a Świętami Bożego Narodzenia nie ma żadnych dni wolnych od pracy. Aby to zmienić, ustalono pierwszą sobotę po 31 października oficjalnym świętem państwowym. Jest to „czerwone” święto, czyli dzień ten jest wolny od pracy. Z racji tego, że wypada w weekend, nie ma większego wpływu na rozkład tygodnia przeciętnego Szweda. Czasami uda się połączyć kilka dni urlopu z powyższym świętem. 

 

 

JAK ŚWIĘTUJĄ SZWEDZI

Święto przebiega w zadumie i spokojnej atmosferze. Podczas dnia wspominają bliskich, którzy odeszli, odwiedzają groby, palą świece i kładą na grobach wieńce jodłowe. Ci, którzy nie mają w okolicy grobów najbliższych, palą świece na opuszczonych, nieznanych grobach. W wielu kościołach organizowane się msze w intencji zmarłych i pali się świece dla każdego członka wspólnoty, który odszedł w danym roku. Przybyli na msze częstowani są kawą i piernikami. 

 

Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji

 

Z kolei Halloween korzenie ma w tradycji brytyjskiej i obchodzone jest, jak na całym świecie 31 października. Tradycje i zwyczaje są te same co na przykład w Stanach Zjednoczonych. 

 

 

KONTEKST KULTUROWY

Jeśli uczysz się języka szwedzkiego, to z pewnością interesuje Cię też kultura szwedzka, w tym zwyczaje i tradycje. Koniecznie dowiedz się więcej o szwedzkich świętach i tradycjach. Wzbogaci to Twoją wiedzę o tym bogatym w tradycje narodzie, dzięki czemu lepiej zrozumiesz kontekst kulturowy.

 

Zapoznaj się poniższymi pozycjami:

Svenska traditioner - Jan-Öjvind Swahn

Sveriges historia: Från istid till EU (lättläst) - Bengt Fredrikson

 

Sprawdź też nasze podręczniki:

 

Dowiedz się, czy warto pisać egzamin ze szwedzkiego:

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl